• 24. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı
  • 8-12 Eylül 2021
Kalan Süre

Türk mutfak ürünlerine yoğun ilgi


Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında dünyanın en büyük iki fuarından biri olan HOSTECH by TUSİD, “23.Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı”, 24-28 Ekim tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlendi. Yoğun ilgi gören fuarın ardından fuar katılımcıları, yabancı ziyaretçilerin yerli ziyaretçilerden daha fazla olduğu konusunda birleşti.
 
 
Fuara katılan firmalardan Emproje End. Mutfak San. Tic. A.Ş. Yetkilisi Erdal Keserli, organizasyonun Avrupa’nın en iddialı fuarlarından birisi haline geldiğini belirterek, yurtdışından çok sayıda misafir ağırladıklarını söyledi. Fuardaki yabancı ziyaretçi sayısının yerli ziyaretçi sayısını geçtiğini ifade eden Keserli, "Yurt dışından sektörümüzle ilgili firmaları fuara davet ettik, bir çoğu katılım gösterdi. Standımız her gün doldu. Yurtdışına 4 tane proje sattık. Bu fuar bir yıl İtalya’da bir yıl Türkiye’de düzenleniyor. Seneye Milano’da düzenlenecek Expo fuarına katılacağız." dedi. 
 
İtalyan pizza fırını üreticisi Morella Fonni yetkilisi William Capraro fuara 14'üncü kez katıldıklarını belirterek, "Bu bizim için büyük bir fırsat. Çok uzun zamandan beri fuarı ziyaret ediyoruz ve katılmaktan da çok memnuniyet duyuyoruz. Fuar sayesinde yeni iş ortaklılıkları kuruyoruz en önemlisi yeni distribütörlerimizi keşfediyoruz. Türkiye'de özellikle HORECA (Hotel-restaurant-cafe) sektörü çok hızla büyüyor. Bu anlamda Türkiye bizim kendimizi tanıtmamız ve göstermemiz için büyük bir kapı açıyor." diye konuştu.  
 
Foodics Satış Yöneticisi Sefa Biçer Türkiye’de ilk kez fuara katıldıklarını ve çok ciddi bir yabancı ilgisi ile karşılaştıklarını belirterek, "Özellikle Arap ülkelerinden çok sayıda kontağımız oldu. Türk işadamları ve restaurant sahipleriyle birçok görüşme gerçekleştirdik. Fuar, bağlantılarımıza alt yapı oluşturmamız adına da çok faydalı oldu." dedi.