• 25. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı
  • 7-11 Eylül 2022
Kalan Süre

Haberler

60 ülke Türk mutfak ürünlerine koştu

Endüstriyel mutfak sektöründe Avrupa'da ilk üç içerisinde yer alan Türkiye, sektörün en önemli firmalarını ve alıcıları İstanbul'da buluşturdu. Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında faaliyet gösteren 800 üretici, 60 ülkeden alım heyeti ile HOSTECH by TUSİD Fuarı’nda bir araya geldi.
 
60 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan ve yabancı sektör profesyonellerinin yoğun ilgi gösterdiği fuarda, milyonlarca dolarlık ihracat anlaşmalarına imza atıldı
 
 
Otel, restoran, gastronomi ve mutfak ekipmanları alanında dünyanın en büyük iki fuarından biri olan HOSTECH by TUSİD, “23.Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı”, 24-28 Ekim tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy‘de yapıldı. CNR Holding kuruluşu İstanbul Fuarcılık ve TUSİD (Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) iş birliği ile düzenlenen fuara 60 farklı ülkeden alım heyeti katılırken,  ziyaretçi sayısı 60 binin üzerinde kişiye ulaştı. Fuarda, Türkiye’de lider konumundaki firmalar ile dünyanın en önemli üreticilerinin de aralarında bulunduğu 800 firma yer aldı.
 
Fuarda sektör temsilcileri olan otel ve ağırlama profesyonelleri, endüstriyel yemek üreticileri, pastane ve fırın işletmecileri, kuru temizleme ve çamaşırhane işletmecileri, kafeterya ve kantin işletmecileri ile kafe ve bar işletmecileri 80 bin metrekareye yayılan alanda yeni ürünlerini sergiledi. Ayrıca fuarın ilk iki günü gerçekleşen B2B eşleştirme programı ile ürün gruplarına göre kategorize edilen katılımcılar uluslararası alım heyetleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 
 
TÜRK ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ
 
Fuarı değerlendiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Başkanı ve Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Öztiryaki, HOSTECH by TUSİD’e yoğun bir yabancı ilgisinin olduğunu vurguladı.
 
Fuarda bütün salonların dolduğunu kaydeden Öztiryaki, yaklaşık 100 milyon dolarlık yeni ihracat bağlantısının gerçekleştiğini tahmin ettiklerini söyledi. Dernek olarak tüm network'lerini birleştirdiklerini ve bir havuzun içine koyduklarını ifade eden Öztiryaki, misafirlerin bu havuz içerisinden Türkiye'ye davet edildiğini ve Ekonomi Bakanlığı'nın da destek verdiğini söyledi.